Otázky a odpovědi

je pravda, že se chameleoni zbarvují podle toho čeho se dotýkají?

Nikoliv! Je pravda, že to tak někdy vypadá ovšem chameleoni se zbarvují pouze podle nálady a rozpoložení. Své nálady mění velice rychle a snadno se nechávají ovlivnit prostředím ve kterém se v danou chvíli vyskytují. Své nálady dávají kromě zbarvením najevo i gesty. Více v článku význam zbarvení chameleonů

jaká je optimální teplota v teráriu? A kolik je optimální pro mláďata?

   V teráriu bychom měli mít teplotu mezi 25 až 35°C. Teplota 35°C může být jen velice krátce řekněme kolem poledne. Naproti tomu na teplotu 25°C by mělo v teráriu poklesnout pouze v noci. Optimální teplota je tedy kolem 30°C.

   Co se týče mláďat tak u nich by přes den neměla teplota klesnout pod 29 až 30°C a v noci určitě né méně než 26°C. Po půl roce teplotu postupně snižujem.

   Každý jedinec je ale individuální a teplota by se měla udržovat taková, na jakou byl odchován.

chamík nežere

Příčin může být mnoho.

Pokud jsme jej teprve před pár dny přinesly domů = chamík změnu prostředí špatně snáší, připravme mu nejlepší podmínky ať mu zvykání co nejvíce usnadníme. Terárium by alespoň z počátku měl obývat sám, až po čase přidáme mezi ostatní.

Pokud má samice větší bříško = může mít potřebu klást vejce a to bez ohledu na to, že nebyla delší dobu se samcem. Samice může tvořit jalová tedy neoplodněná vejce, ale také může mít ejakulát od samce uschován v ústrojí na později.

Zácpa = špatně natrávený cvrček či holátko může způsobit zacpání trávicího traktu, na to pomůže kovcentrát množství rozpuštěného cukru ve vlažné vodě. Chamikovi jej podáváme kapátkem přímo do úst. Pomůže mu to v trávení a navíc dodá částečné množství živin. Nenuťte tvora k dalšímu příjmu potravy dokud se nevyprázdní. Pokud stav přetrvává déle než tři dny kontaktujte veterináře.

Na vině může být i kamínek, je-li v teráriu možnost pozřít menší kamínek, může chamíka ucpat. Doporučuji návštěvu veterináře a okamžitě odstranit malé kamínky z terária.

Rozpoložení = příčina může být i psychická. Může být něco, co chamíkovi vadí. Přítomnost jiných tvorů v teráriu, osazení terária, malý prostor či složení potravy. Terárium by mělo být prostorné a pokud možno na výšku. Pokud terárium sdílí s jinými tvory pak musí být o to větší. Chameleon je teritoriální zvíře a nesnese se s jiným samcem v jednom teráriu! V terárku musí být dostatek větví a rostlin pro lezení (možno i umělé), bacha u rostlin na jedovaté druhy! Potravu bychom měli chameleonovi prokládat, tedy kromě cvrčků třeba v létě nachytat pár kobylek, v zoošopech prodávají sarančata, občas dát švába a dobré je dávat občas myší holátko. Důležitý je větší přísun vitamínů a to nejen v podobě kousků ovoce, ale také hmyz vykoupat před podáváním ve směsi běžně prodávanou v zoo prodejně. Já do směsy ještě drtím tablety kalcia, které prodávají v lékárně (NE šumivé!!!).

Otrava = nejčastěji se tvoreček otráví rostlinou. Nerozvážně zvolený druh rostlin může chamíkovi způsobit vážné zdravotní problémy až smrt! Dobře si zjistěte informace o rostlinách, kterými chcete osadit terárium.

Jazyk =  ozvala se i pisatelka, která popsala příčinu kterou byla květina s ostny, které si chamík zapíchl pod jazyk, když se pokoušel ji okusovat.

            = v některých případech měl chamík zrnko písku pod jazykem, které způsobilo zanícení.

    V obou případech je ale zapotřebí veterináře, který tvorečka odborně ošetří a předepíše potřebné léky.

V ostatních případech doporučuji kontaktovat některého chovatele či rovnou veterináře.

jaké větve do terária?

   Je to celkem jedno. Nejlepší jsou větve suché než čerstvé a hlavně bacha na škůdce. Větve je nejlépe zbavit kůry kvůli různým škůdcům, kteří mohou škodit mimojiné i v bytě a povrch větví zdrsnit aby se na nich lépe chamíkům lezlo. Větve raději nelakujte.

může chamík sdílet terárium s jinými tvory?

Chameleon je teritoriální zvíře. Nesnáší se tedy dobře ve svém okolí se svými i jinými druhy. Není ale pravdou, že bychom nemohli mít více druhů zvířat v jednom teráriu.

Různé druhy plazů v jednom teráriu nedoporučuji, ale mohlo by fungovat např. s některými druhy bíložravých ještěrů. V žádném případě ještěr nemůže být s větším druhem dravého ještěra, protože by se stal jeho potravou!

Vhodné jsou ale např. rybičky či želvičky. Na trhu existují aquaterária, ve kterých lze chovat suchozemské společně s vodními živočichy. Aquaterárium si lze také vyrobit doma.

Co se týče chameleonů tak společně bychom mohli chovat více samic pohromadě v jednom teráriu a dejme tomu jednoho samce. Dva a více samců v jednom teráriu by spolu bojovalo a zcela určitě by zůstal jen ten nejsilnější. Společně můžeme nechat i mláďata, ale jak začnou samci dospívat, musíme je rozdělit. Ponecháme-li mezi několika samicemi jednoho samce, bude se samec se samicemi pářit a to pokud možno dost často. POZOR ale na samice, které zrovna nakladla vejce. Jsou hrozně vysláblá a pokud by je samec znovu oplodnil, mohlo by je to vysílit až k úhynu. Nechme tedy takové samice odpočinout minimálně půl roku nebo spíše rok.

když chamík netrefí cvrčka...

Příčin může být víc než dost.

  1. může trpět hypervitaminózou, nebo avitaminózou.
  2. může mít zánět, nebo cizí tělísko zachycené pod jazykem

 

více se dozvíte na tomto odkaze: proč chamik netrefí cvrčka

chameleon se nesvléká stejnoměrně, co s tím?

   Nic, tento stav je zcela normální. Chameleonovi zajistěte řádný přísun vitamínů, popř. doplňujte svícením UVA a UVB žárovkou, udržujte stálejší teplotu a vlhkost terária a Váš tvoreček bude spokojený.

jakou žárovku zvolit, UVA nebo UVB?

   Pro život plazů je zapotřebí záření obojího spektra, tedy UVA i UVB. Látky, které tyto žárovky vyzařují jsou pro zdravý růst plazů velice důležité a dostávají se do těla tvorů pohopouhým "opalováním". Pokud ale musíte vybírat volte spíše UVB, látky získávané tímto zářičem se nedají téměř ničím nahradit. Spektrum dodávané žárovkou UVA se dá nahradit zvýšenými dávkami vitamínů. Z UVA zářičů navíc po čase UV záření vyprchává.

   Zářiče UVB mají také další výhodu, svítí totiž bílým světlem a tak krásně prosvětlují terárium denním světlem.

   Nic se ale nevyrovná přírodnímu UV, které dodává sluneční záření. V letních dnech se tedy snažte tvorečka co nejvíce slunit. Látky získávané přírodní cestou dodají chameleonům vitalitu a upevní zdravý tělesné schránky.

jak nakrmit mláďata chameleonů?

Tak to je tvrdý oříšek.

   Mládě, které se nenapapá do pěti dnů, zcela určitě nepřežije. Je tedy nutné nejpozději druhý den sehnat něco na zub. V ZOOšopech prodávají miniaturní cvrčky někdy také nazývané "mikro" ty jsou velmi vhodné protože jsou vitální a svými pohyby chameleonky nutí reagovat a lovit. Dále jsou na trhu malé mušky nazývané "octomilky" ty jsou zase dobré v tom, že se líhnou postupně a postupně vylézají z kelímku ve kterém se prodávají. Chamík má tak zajištěnou potravu na delší čas.

   Myslete na to dostatečně včas, protože se může stát, že zrovna nikde v obchodech nebudou ani mikrocvrčci a ani octomilky a než přijdou po objednání z internetu tak to chvilku trvá. Pokud však vznikne nepředvídaná situace a chameleonci se vylíhnou nečekaně brzy pak můžete pouze improvizovat.

   V létě se to dá zachránit třeba mšicemi na nějakém stvolu v přírodě apod. Opravdu je ale lepší na to myslet včas a zajistit si kupované, aby jste si nenatáhli domů nějakou havěť a nákazu.

jak často vitamínovat?

   Chov plazů v zajetí má mnohá úskalí. Čerstvý ale přesto horký vánek, kolísání vlhkosti vzduchu v závislosti na počasí a hlavně sluneční svit, to jen těžko plně vytvořit v domácích podmínkách, lze to ale částečně nahradit. Teplo a vlhko i denní svit v teráriu není těžké zařídit. Částečně i sluneční svit lze vytvořit zářiči UVA a UVB. Ale tímto opravdu jen částečně. Je tedy zapotřebí vitamíny doplnit umělou cestou.

   Ovoce ( hroznové víno krájené na půlky, plátky jablka popř. hrušky, meloun, kiwi, plátky zelných listů a pod. POZOR - banány raději ne, nebo jen v malém množství), které podáváme plazům samozřejmě také obsahují vitamíny, ale přesto je zapotřebí ještě více vitamínů a také vápník.  Zvýšení dávek vápníku získáme z myších holátek, které dospělému chameleonovi občas podáváme. Vitamíny ale nejlépe získáme z přípravků zakoupených v ZOO prodejně. Vhodné jsou např. přípravky Reptivite, nebo RoboranH se kterými mají chovatelé kladné zkušenosti. Naopak tvrdí, že přípravek Vitamix dobrý není.

   Do zakoupeného mixu doporučuji přidat kalcium, který se dá také zakoupit v ZOO šopech. Dobré zkušenosti jsou s přípravkem Calcium plus. Také se dá použít prášek kalcia, který získáme rozdrcením kalciových tablet zakoupených v lékárně ( více zde ), ale pozor! Nikdy nepoužívejte tablety šumivé!!!

   V zakoupeném mixu poválíme potravu (cvrčky), kterou poté podáváme chamikovi. Takto aplikujeme 2x týdně!

Celý článek o vitamínech neleznete zde: kozlikweb.webnode.cz/news/vitaminy/

při lezení se třese jakoby nevěděl jestli dopředu či vzad

   Jestli se při lezení třese ve smyslu, že se hýbe dopředu a zase dozadu a neustále tímto kmitá a postupně pomalu leze kupředu, pak je to zcela normální. Chamík tak imituje kmitání větývky ve větru a instinktivně se tak chrání před predátory. Je to pudové jednání.

třesavice = je nemoc způsobená stresem či bakteriální infekcí a projevuje se tak, že se chameleon třese jakoby zimou. Nutný je zásah veterináře, který aplikuje potřebné léky.

jaké rostliny do terária?

   Je celkem jedno jestli zvolíte živé, nebo plastové. Obojí dokáže terárium náramně vyzdobit. Chameleon má tendenci rostliny požírat a tak je vhodné podle toho rostliny i vybírat.

Plastové rostliny = aby se nedaly jednotlivé části snadno utrhnout, protože by mohly chamíkovi způsobiz trávicí potíže

Živé rostliny = pozor na toxické a jedovaté druhy! Chamík dokáže během pár dní rostlinu doslova oholit. Z vlastní zkušenosti vím, že jim nechutnají listy Draceny a tak je celkem vhodná. Mimojiné jsou vhodné i různé druhy fikusu, liánovitých voděnek, bambus a různé druhy okrasné trávy (nikoliv konopí!).

Více se dozvíte zde: kozlikweb.webnode.cz/news/rostliny-v-terariu/

kluk, nebo holka?

   Po vylíhnutí mláďat z vajíček se zhruba půl roku pohlavní orgány formují a příroda to tady zařídila tak, že se o pohlaví rozhodne až po vylíhnutí  podle situace. V přírodě to tedy funguje většinou vyváženě, ale přežije-li z vrhu jen menší skupinka mláďat, tak příroda mezi ně rozdělí více samičích orgánů a třeba jen jednoho samce, který má za úkol velmi činně se starat o svůj harém. Nelze tedy jednoznačně určit pohlaví.  U starších jedinců, kde je tedy již rozhodnuto se samec od samice rozpozná  velice snadno.

Samec:

   Zhruba půl roku až rok po vylíhnutí kdy se utvoří samci orgány, se chameleoní jinoch zabarví do hněda až do cihlové červeně, a tu drží dalších zhruba půl roku. Toto zbarvení mění jen zřídka do pestrých zelených barev a během spánku na pistáciovou zeleň. Jednoznačně se samec od samice odlišuje zadními páry nohou. Sameček má na zadních nohách patičky, jakési bouličky, kterým se mezi chovateli přezdívá ostruhy. Samec má také oproti samičce vyšší a mohutnější přilbici a zpravidla celkově dorůstá větších rozměrů nežli samice.

            znatelně vyšší přibice                  "ostruhy" na zadních končetinách

Samice:

   Samička má o poznání menší přilbici a působí spíše jemnějším dojmem.

 

         menší přilbice nežli samec                      končetiny bez "ostruh"

   Samec bývá také agresivnější a má teritoriální návyky, to znamená, že nesnese ve svém okolí jiného samce a boje mezi sebou končí většinou pro jednoho z nich i těžkými zraněními.

 

   U malých chemelonků lze pohlavý rozpoznat jen s těží. Přilbici ještě nemají vyvinutou a tak zbývá pouze dobře prohlédnout zadní končetiny pokud neuvidíte náznak "ostrůžek", ale ani pak to není na 100%. Tak hodně štěstí.

jak dlouho inkubovat vejce? A jak poznám, že je v nich život?

   Od snůžky po vylíhnutí mláďat z vajec trvá přibližně 6 měsíců (+ - ) po tuto dobu je zapotřebí snůžku inkubovat. Na vejce nesahejte holýma rukama protože hrozí zahnívání vajec. Oplozené vejce je krásně oblé a bílé, kdežto vejce jalové je měkké a místy promáčklé (někdy i tato vejce jsou oplozené, ale chcete-li je zkusit inkubovat, tak je inkubujte zvlášť aby při případném zahnívání nenakazily ty zdravá).

je chameleon vhodný pro astmatika?

   Chameleon jako takový není pro astmatika problém. Ten ale může nastat při krmení, protože chameleon baští živý hmyz tj. cvrčky. Cvrček má na sobě různé roztoče na něž již může astmatik reagovat. Cvrček nejde natrvalo ničím nahradit a tak pokud chameleona astmatikovi pořídíte, nejspíše ho budete muset krmit sámi, jinak si myslím problém není.

upustil jsem chamika na zem, ublížilo mu to?

   Zcela určitě nikoliv. chameleoni jsou stavění na pády z menších výšek a bez úhony by měly přežít i pád z větší výšky. Tak je prostě vybavyla příroda, mají pružné kosti už od malinka. V tu chvíli asi ztmavl, protože se mu to nelíbilo (a komu jo) po chvilce ale jistě lezl jako by nic. Věřte, že na ten incident už zapoměl.

vyleze chamík ven z terária sám, když mu otevřu dveře terária? A můžu ho brát ven?

   Chamík raději zůstává v teráriu a sám těžko vyleze, takže mu v teráriu zbytečně nevětrejte, ať v něm udržíte teplotu i vlhkost vzduchu, kterou chamik pro svůj zdravý růst a kondici potřebuje.
Vyndavat ho ale občas můžete, ba dokonce musíte, aby si na Vás zvykl. V létě doporučuji brát na ruku ven a třebas i do trávy na přírodní sluníčko, ale bacha na predátory ( kočky, poštolky, atd.) a bodavý hmyz (vosy, včely, sršni a pod.), které když chamík ulový tak může zahynout!

jak správně brát chemeleona do ruky?

   Hlavně opatrně a oběma rukama. Nechte ho přehmátnout předními končetinami na jednu ruku a druhou rukou mu roztahujte prsty na zadních končetinách a nuťte ho přelézt na ruku celého. Volnou rukou potom opatrně odmotávejte ocas, ale zároveň přidržujte tak aby předními končetinami a posléze celý nepřelezl zpět na větev či rostlinu.
   Pokud chcete aby si na Vás zvykl, vytahujte jej z terária častěji, nicméně nenechte ho moc vychladnout (raději má teploučko). V létě doporučuji brát ven na přírodní sluníčko, třeba do trávy, ale bacha na dravce (poštolky, kočky atd.) a bodavý hmyz (pokud uloví včelu, vosu nevo sršně je to chamikovo smrt!).

jak správně měřit teplotu v teráriu?

   Terárium by mělo být celkově vyhřáté v celém sloupu, toho ale lze docílit jen zcela těžko. A to je vlastně dobře, chamik pokud má už dost vyhřívání a nebo pokud je přehřátý, tak rád vyhledá místo s o něco málo nižší teplotou. Žárovku s tepelným zdrojem bychom měly situovat spíš níže v teráriu a teplo od tohoto zdroje pak stoupá vzhůru, což vyhřívá cloup v teráriu. Teplotu pak bychom měli měřit přibližně ve třech čtvrtinách terária.